محور امنیت رسانه ها انتخابات ستاد انتخابات

محور: امنیت رسانه ها انتخابات ستاد انتخابات اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بازار دلار و استمرار اشتباه سیاست‌گذار

علی میرزاخانی علت مهم التهاب بازار دلار مشخص هست؛ ورود تقاضای تازه (سفته بازانه) به بازار ارز به وسیله کسانی که نیاز واقعی به ارز ندارند و صرفا جهت کسب سود از ش

بازار دلار و استمرار اشتباه سیاست‌گذار

بازار دلار و استمرار اشتباه سیاست گذار

عبارات مهم : بازار

علی میرزاخانی علت مهم التهاب بازار دلار مشخص هست؛ ورود تقاضای تازه (سفته بازانه) به بازار ارز به وسیله کسانی که نیاز واقعی به ارز ندارند و صرفا جهت کسب سود از شکاف قیمت اسمی دلار با قیمت واقعی به بازار هجوم آورده اند. این هجوم قابل آینده نگری بود و معلوم بود که با ذخیره سازی انرژی تورم در قیمت دلار بالاخره این انرژی آزاد خواهد شد و اقتصاد را ملتهب خواهد کرد.

بازار دلار و استمرار اشتباه سیاست‌گذار

سفته بازان ارزی چقدر خوش شانس بودند که این بار هم همانند دوره های قبل به هشدار کارشناسان توجهی نشد و این موقعیت بی نظیر برایشان ایجاد شد! البته خیلی راحت لوحانه می شود علت التهاب ارزی را به گره انتقال ارزی نسبت داد که اگر چنین نگاه راحت لوحانه ای حاکم باشد، خبر بدی است جهت مردم و خبر خوشی است جهت سفته بازان.

بر همین مبنا، صورت مساله مشخص بازار دلار، راه حل کاملا مشخص دارد: باید تقاضای سفته بازانه را که صرفا جهت سود زیاد وارد این بازار شده است هست، مهار کرد و این مهم در همه دنیا با ابزار قیمت سپرده بانکی انجام می شود. آخرین مورد هم کشور روسیه بود که با زیاد کردن شدید قیمت سود سپرده (در چند مرحله تا بیش از دو برابر) و ابزارهای مکمل، التهابی را که چند سال پیش به علت افت شدید درآمد ارزی در پی شوک نفتی ایجاد شده است بود، مهار کرد. سیاست گذاران نباید در رودربایستی خطای سنگین چند ماه پیش خود در کم کردن دستوری قیمت سود بانکی گرفتار بمانند، بلکه شجاعانه باید ضمن پذیرش خطا، بازار ارز را نجات دهند که حتی یک روز هم دیر هست. اگر قبل از کم شدن قیمت سود بانکی، انرژی قیمت ارز تخلیه می شد با کم کردن شدید انتظارات تورمی، قیمت سود بانکی هم خودبه خود کاهشی می شد؛ ولی متاسفانه به رغم هشدار صریح «دنیای اقتصاد» راه وارونه گزینش شد.

علی میرزاخانی علت مهم التهاب بازار دلار مشخص هست؛ ورود تقاضای تازه (سفته بازانه) به بازار ارز به وسیله کسانی که نیاز واقعی به ارز ندارند و صرفا جهت کسب سود از ش

شاید بهتر آن باشد همان هشدار را به نقل از سرمقاله دهم خرداد «دنیای اقتصاد» عینا مرور کنیم تا بلکه سیاست گذار قانع شود التهابات اقتصادی قابل پیشگیری هست. در این سرمقاله می خوانیم: «تصور مرسوم آن است که قیمت سود بانکی چون تابعی از قیمت تورم است باید از کم شدن قیمت تورم تبعیت کند و فاصله معقولی با آن داشته باشد که در دو سال اخیر این اتفاق نیفتاده و باعث شکل گیری فاصله غیرمنطقی بین این دو قیمت شده است هست. این تصور اگر چه ظاهری صحیح دارد، ولی گرفتار خطاست. اینکه قیمت سود بانکی تابعی از قیمت تورم معرفی می شود همان ظاهر صحیح داستان هست؛ ولی خطای این گزاره به این توصیه مغفول مربوط می شود که قیمت تورم اثرگذار بر قیمت سود بانکی، «تورم آینده» یا «انتظارات تورمی» است نه تورم موجود. بنابراین واضح است که جهت کم شدن قیمت سود بانکی راهی جز مهار انتظارات تورمی وجود ندارد؛ آیا که راه جایگزین همان راه حل همیشگی سرکوب مالی است که نه راه بلکه بیراهه هست. می توان ثابت کرد که بخشی از تورم به علت سیاست غلط تثبیت قیمت اسمی ارز به آینده پرتاب شده است است.

فعالان اقتصادی به تجربه دریافته اند که ممانعت از بازتاب قیمت تورم در قیمت ارز به معنی جهش دلار و سایر پول های خارجی در آینده ای نه چندان دور هست. انتظار جهت جهش قیمت ارز معادل انتظار جهت جهش تورم است که حداقل دو تجربه تلخ از این پدیده در دهه هفتاد و ابتدای دهه نود ثبت شده است هست. بنابراین به جای افتادن در بیراهه همیشگی سرکوب مالی جهت کم کردن نمایشی قیمت سود بانکی، باید انتظارات تورمی را از بین برد و ابزار مهم آن تک نرخی کردن ارز با استفاده از تجربه موفق دهه هشتاد در انتهای قیمت بازار و واقعی سازی تدریجی قیمت ها در این بازار هست. این راهکار چنانچه با ساماندهی بازار بدهی همراه شود اگرچه ممکن است تورم کنونی را اندکی بالاتر ببرد، ولی این زیاد کردن از محل کم کردن تورم انتظاری خواهد بود که به کم شدن قیمت واقعی سود بانکی در حال و آینده خواهد انجامید.»

عدم توجه به این هشدار باعث شد که هم وقت جلوگیری از شوک ارزی از دست برود و هم وقت کم کردن غیردستوری قیمت سود بانکی. اکنون که بازار ارز با متقاضیان روز افزون دلار با نشانه سفته بازی مواجه شده است است چاره ای جز بازگرداندن این تازه واردان به منزل های خود نیست و البته ابزار این کار، تهدیدهای متنوع یا دلارپاشی نیست، بلکه انگیزه سازی در جایی دیگر است و پرقدرت ترین ابزار انگیزه سازی نیز قیمت سود بانکی هست. اگرچه وقت پیشگیری که بگذرد همه راه حل ها پرریسک می شود و چه بسا زیاد کردن معمولی قیمت بهره پاسخگو نباشد، ولی این تنها تکیه گاه جهت استفاده از راه حل های مکمل است و تنها با بیرون فرستادن تقاضای کاذب و سفته بازانه از بازار است که گام های بعدی توانایی اجرایی خواهد داشت.

بازار دلار و استمرار اشتباه سیاست‌گذار

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | سود بانکی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs